Elon Musk ve Başarı Dolu Hikayesi


Hoşgeldiniz bugün sizler için günümüzün Nikola Tesla'sı diyebileceğimiz popüler dahi girişimcisi Elon Musk'ın inanılmaz hayatı ve başarılarını kaleme alacağım. Keyifli okumalar dilerim.
Elon Musk 1971 tarihinde Güney Afrika'nın başkenti Pretoria'da dünya'ya geldi.
Çocukluğu tam anlamıyla asosyal, konuşkan olmayan, sıkılgan, zayıf ve arkadaşları tarafından sürekli itilip kakılan, kabadayıların hedefi olmuş bir süt çocuğu gibi geçmiş. Ancak bunun yanında Elon Musk'un çocukluktan gelen bilime merakı, sürekli kitap okuyan ve araştırmayı çok seven bir yapısı vardı.Konu teknoloji dahileri olduğu zaman Elon Musk benim gözümde gerçekten çok ayrı bir yere sahiptir çünkü Bill Gates, Mark Zuckerberg, Steve Jobs vb. klasik girişimciler gibi önceliği para olan birisi değildir. Elon Musk öncelik olarak İnsanlık için, insanlığa faydalı olabilecek şeyler için kafa yoran bir kişidir.

Elon Musk birçok açıdan gerçekten çok farklı bir insan. Tam bir işkolik ve İdealist. 5 çocuğu olmasına rağmen pekte iyi bir baba değil çünkü kendi açıklamalarında haftada 100 saat çalıştığını iddaa ediyor ve buda evlilik hayatına mutlaka yansıyor ve başarılı bir aile hayatı yürütemiyor.
Hatta başarısızlıkla sonuçlanmış 2 tane evliliği olan bir insan.

Kendisi sosyal anlamda pek başarılı değil ama bilgisayarlar anlamında tam bir deha. Bilgisayara ve yazılımlara karşı müthiş bir ilgisi olan Elon Musk küçük yaşlarda bilgisayarda kodlama yapmayı öğrenmişti. Henüz 12 yaşında bilgisayar kodlamasıyla Blaster adını verdiği bir bilgisayar oyunu yaptı ve bu bilgisayar oyununu 12 yaşında aynı tarihte başka bir şirkete 500 dolara sattı.

Bu başarısından sonra Elon Musk kendisine teknoloji konusunda dahada fazla inanmaya başlıyor ve bu konuda kendisini şartlandırıyor yani kendisini geleceğin büyük bir teknoloji dehası olmaya adıyor.

17 yaşına kadar Güney Afrika'da eğitimini alıyor ancak en büyük hayali Amerika'ya gitmek oluyor çünkü düşüncesine göre bütün dahi isimler hep Amerika'da ortaya çıkmıştı ve kendisinin'de orada olması gerektiğine inandı.
Daha sonra 17 yaşında Kanada'ya gitti ve burada birkaç koleji dolaşıp daha sonra Pensilvanya Üniversitesine giderek burada 2 bölüm birden bitirdi. Bu bölümler Ekonomi ve Fizik bölümleriydi. Bunun ardından Stanford Üniversitesin'de enerji bölümünde doktora yapmaya başladı. Ancak 90'ların başları İnternet çağının patlama yaptığı an olduğu için Elon Musk ani bir kararla fikir değiştirdi ve henüz 2. gününde doktora yaptığı okulu bıraktı ve ilgisini tamamen internete yöneltti. 

Elon Musk daha sonra kızkardeşiyle beraber Zip2 adında bir program geliştirdi.


Zip2 için bugünden örnek vermek gerekirse zamanın SİRİ'si diyebiliriz.
1999 yılında Altavista 300 milyon dolar nakit ve 30 milyon dolar hisse senedi karşılığında Zip2'yu satın aldı.

Elon Musk üstün zekası sayesinde 1999 yılında henüz 28 yaşında çeyrek milyar dolarlık serveti olan bir girişimci haline gelmeyi başardı. Bu noktada durabilirdi, Amerika'da lüks içinde bir yaşamla paranın keyfini çıkarabilirdi ama bunu yapmadı devam etti. Çünkü Musk'un gerçekten çok büyük hayalleri vardı. 

Elon Musk'a göre dünyanın geleceği 3 alandaydı. 

1)İnternet (Bu alanda zaten başarılı oldu)
2)Yenilenebilir Enerji
3)Uzay

İşte bu noktada diğer girişimcilerin aksine Elon Musk'un farkı ortaya çıkıyor. Yapmak istediği şeyler ve fikirleri para kazanmaktan ziyade genelde insanlığa daha iyi bir gelecek sunan projelerden oluşuyor. Musk gerçekten hayalperest bir deha diyebiliriz.

Söylediğim gibi Elon Musk 1999'da kazandığı büyük servetiyle köşesine çekilip durmuyor ve farklı farklı yatırımlar yapmaya başlıyor. 

Bunu düşünürken Musk yatırım için boş bir alan fark ediyor bu alan 90'lı yılların sonunda online alışverişlerin başladığı dönemde insanların tanımadığı kişilere kredi ve banka kart bilgilerini vermekten çekindiği bir dönem olduğu için Musk bunu görüyor ve insanların internette daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayacak bir yatırım yaparak 1999 yılında XCOM adında bir şirket kuruyor ve bu şirket ilerleyen zamanlarda'da hepimizin bildiği meşhur PayPal'e dönüşüyor.
PayPal sayesinde online alışverişler dünyanın heryerinde özelliklede Amerika'da büyük bir patlama gösteriyor ve PayPal çok kısa bir süre zarfında çok büyük bir firma haline geliyor. Günümüzde'de hala aktif olarak kullanılmakta ve günümüzün hala en büyük online ödeme sistemidir.Musk, PayPal'ı büyütüyor ve 2002 yılında 1.5 milyar dolara PayPal'ı dünyanın en büyük online mağazalarından birisi olan eBay'e satıyor.

12 yaşında kazandığı 500 doların arkasından artık milyardolar seviyelerine çıkmış Elon Musk tabikide durmuyor. Hayalleri için başka yatırımlar yapıyor.
Günümüzde hala internete yatırım yapmaya devam eden Musk, günümüzün en büyük yapay zeka araştırmaları destekçilerinden birisidir.

Musk bu seferde temiz enerjiye yaztırım yapmak istiyor ve 2002 yılında Tesla Motors'un bünyesine dahil oluyor. Firmayı finanse ediyor ve kısa süre içerisinde firmanın Ceo'su oluyor.Fakat Musk, Tesla projesine katıldığı zaman ilk başlarda ciddi eleştiriler alıyor. Çünkü 2000'li yılların başlarında elektrikli otomobiller insanlar için küçük ve eğlenceli oyuncaklar gibi gözüküyordu. Yani o dönemlerde elektrikli otomobil gördükleri zaman insanlar aaa ne şirin şey çok tatlı gibi kelimeleri mutlaka kullanmaktaydı. Bunun etkisiyle insanlar tabiki 6-8 silindirli motorlu benzinli arabaları almayı prestijli olduğu için daha çok tercih ediyorlardı.


 

Fakat Musk tabiki olaya çok farklı bir açıdan yaklaşıyor. Elektrikli otomobillerin insanlar için daha çekici hale gelmesi gerektiğini düşünüyor ve Tesla Motors' bünyesi altında o güne kadar hiç bir kimse veya firmanın aklından bile geçirmediği özel modelleri piyasaya sürmeye başlıyor. 
Rakip otomobil firmaları sırf çevreci görünebilmek adına oyuncaktan bozma komik elektrikli otomobilleri piyasaya sürerken Musk tam tersini yapıyor ve 100 KM'ye 3 saniyenin altında çıkabilen son derece lüks son derece gelişmiş ve son derece performanslı Tesla model elektrikli arabaları piyasaya sürüyor.
İlk başlarda insanlar 75 bin doları neden bi elektrikli arabaya versin neden bir BMW M4 almak varken bunu tercih edelim muhabbetleri olduysada günün sonunda yine kazanan Elon Musk oluyor. Tesla markası bir anda dünyanın en büyük en prestijli markalarından birisi haline geliyor ve insanlar Tesla marka otomobil alabilmek için sıraya giriyorlar. Tesla önümüzdeki yılda model S adı verilen orta seviye bir elektrikli arabayı piyasaya sürecek ve daha piyasaya çıkmasına aylar varken önümüzdeki 3 yıl içerisinde üretilecek tüm araçlar şimdiden satılmış durumda. Nasıl bir ticari başarı olduğunu görebiliyorsunuz.

İşte Elon Musk'un en büyük başarılarından birisi'de elektrikli otomobil denilen oyuncağı bir teknoloji klasiği haline getirmesi ve onu bir Ferrari prestijine yükseltmesidir. Bir taraftan bunu yaparak milyardolarlar kazanıyor diğer taraftanda dünyayı elektrikli otomobillere alıştırıyor. Bu otomobilleri insanlığa çok cazip hale getirerek zamanında bu otomobillerle dalga geçen ve oyuncak yapan otomobil firmalarıda kendisine çeki düzen verip Tesla'yı örnek almaya başlıyorlar. Yani Elon Musk bu alanda dehası sayesinde yine öncü oluyor.

Düşünün günümüzde dünyamızı en çok pisleten, kirleten, soluduğumuz havayı ve çevreyi mahveden şey nedir? Tabiki yakıtlı araçlardan çıkan pis havadır.

Aynı dönemlerde başka bir temiz enerji yatırımı yapıyor ve SolarCity adında bir firma kuruyor. Evlerde ve endüstriyel bölgelerde kullanılmak üzere güneş panelleri ve bataryalar üretiyor ve bu iştede gerçekten çok başarılı oluyor.Tesla ve SolarCity'deki başarılarıda Elon Musk'ı yavaşlatmıyor. Tatmin etmiyor. Buseferde 3. büyük amacı olan Uzay'a odaklanmak istiyor. Elon Musk'a göre insanlığın geleceği uzay'da ve yakın gelecekte insanlığın dünyayı terkedip uzaya yelken açması gerektiğini düşünüyor.

2002 yılında SpaceX şirketini kuruyor. Bir taraftan Tesla Motors'un bir taraftan SolarCity'nin bir taraftan'da SpaceX'in yöneticiliğini yapan gerçekten'de haftada 100 saatten fazla çalışan, çalışmaktan başka birşey yapmayan inanılmaz meşgul bir adam haline geliyor.

SpaceX programıyla beraber ilk defa Dragon adı verilen bir Roket tasarımı üzerinde çalışıyor bu roketin tasarımıda tamamen kendisine aittir.Musk uzay konusunda çok farklı bir bakış açısına sahip. 20 yıldır uzay konusunda ciddi anlamda hiçbir ilerleme olmadığını görüyor ve birilerinin birşey yapması gerektiğine inanıyor. Uzay konusunda yapmak istedikleri;

  1. Uzay yolculuğunu daha uygun fiyata getirmek.
  2. Tekrar tekrar kullanılabilen roketler geliştirmek.
  3. Bu roketlerin dünyanın herhangi bir yerine uygun platformlara rahatça iniş yapmasıyla ilgili çalışmalar. 
Musk, SpaceX programında ilk başlarda ciddi sıkıntılar yaşasa'da sonrasında ciddi başarılar elde ediyor ve başarıdan başarıya koşuyor. 

2008 yılın'da ki büyük küresel kriz Elon Musk ve şirketlerinide vuruyor. Tesla satışları ciddi anlamda düşmeye başlıyor. Maddi sıkıntılar yaşıyor ve Elon Musk'la ilgili dedikodular medyada başlıyor. Musk batacakmı? Güney Afrika'lı milyarder dahi'nin sonu geldi mi?

Tabiki Musk durmuyor hiçbir şekilde pes etmiyor ve yoluna devam ediyor. Kriz ortamında bile yatırımcı bulmayı başarıyor ve şirketlerini bu krizden başarılı bir şekilde çıkarmasını biliyor.

Bugün günümüzde Tesla, dünyanın en büyük ve en ünlü elektrikli otomobil markası. Başarılı modellerinin yanında yakında piyasaya süreceği Model S ile gerçekten bu alanda mutlak bir hakimiyete sahip olacak.

Bunun dışında SpaceX programında'da ciddi başarılar elde etti. Nasa ile birçok anlaşma, kontrat yaptı. 

Bugün 2021 yılında Elon Musk, Mars'a ilk insansız hava aracını göndermeyi planlıyor. 2030 yılına kadar'da NASA haricinde AY'a ilk insanlı uçuşu yapmayı planlıyor ve diyorki eğer ömrüm yeterse Mars'a ilk SpaceX kolonisinin kurulduğu günü görmek istediğini belirtiyor.

PayPal, SolarCity, Tesla, SpaceX başarıları Elon Musk'a yetmedi çünkü kendisi tam bir hayalperest dahi.

Şimdi'de yeni yatırımı Hyperloop projesi. Hyperloop Musk'un en büyük hayallerinden birisi. Bütün projeyi kendisi tasarlamıştır.
Bu projede amaç uçaklardan daha hızlı bir şekilde yeryüzündeki diğer ulaşım sistemlerinden çok daha güvenli bir ulaşım sistemi tasarlamak.

Hyperloop mantık olarak çok basit bir proje. Projede vakumlu uzun tüpler var ve bu tüpler binlerce kilometre uzunluğunda ve bu tüplerin içerisinde vakum basıncı ile hareket eden süper hızlı tren benzeri farklı yapılar var. Bu sayede bu  trenler büyük şehirler arasındaki yüzlerce kilometrelik mesefeleri 5-10 dakikada yol alacaklar.

Musk'un iddaasına göre Hyperloop %100 verimli bir şekilde tasarlandığı zaman 1200 KM hıza çıkabilecek. Bu sayede uçaktan daha ucuz ve çok daha fazla güvenli ulaşımlar olacak. Bu projede gerçekten ciddi çalışma ve yatırımlar var. Hyperloop projesiyle ilgili tüm finansı Musk kendi cebinden finanse ediyor.

Bugün 46 yaşını dolduran Elon Musk gerçekten tam bir başarı hikayesidir. 
Güney Afrika'da doğmuş herkesin itip kaktığı ve aşağıladığı bu çocuk bugün 13 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanları arasında ve dünyanın en saygı gören dahileri arasında yer alıyor.Kendisi büyük bir milyarder, çok çalışıyor ancak kazandığı parayıda gerçekten yemesini bilen bir insan. Mesela Mark Zuckerberg gibi trilyon doları cebine koyup basit bir tshort'le dolaşan bir tip değil. Kılık kıyafete ve lüks'e özen gösteren bir milyarder. 

Iron Man filminde karakter yaratılırken Elon Musk'tan esinlenilmiştir.

Özetle;
Zip2 işe yaramaz dediler, Musk para kazandı.
PayPal tutmaz dediler onu milyar dolara sattı.
Kimse çıkıpta 75 bin doları elektrikli bir spor otomobile vermez dediler adamın şuan bile üreteceği otomobilleri 3 yıl boyunca satılmış durumda.
Uzay'da sivillerin ne işi var bu işi NASA'ya bırakın dediler kendisi şuan NASA ile devasa kontratlar imzalamış durumda ve yakında uzaya kendi roketlerini gönderecek.
Hyperloop çok büyük bir saçmalık kim bununla uğraşır dediler ve kendisi şuan Hyperloop'un çalışır prototiplerini yaparak başka ülkelere pazarlamının yollarını bile açtı.

Anlayacağınız Elon Musk gerçekten büyük bir deha. Başarılı bir insan. Ama başarılı derken'de işleri hep yolunda gitmiş bir insan değil. Ciddi sıkıntılar ve problemler yaşamış, batmanın eşiğine gelmiş ama PES ETMEMİŞ.

Elon Musk, İrade ve Zeka'nın bir araya gelmiş halidir. En başta dediğim gibi sadece kendi kişisel servetini yükseltip egosunu tatmin etmek yerine bir taraftan zenginleşip öbür taraftan'da insanlık için birşeyler yapmalıyım diyen biri. Kendisine modern bir Nikola Tesla desek yeridir.

Bu açıkcası Elon Musk'u takdir ediyorum ve kendisini İnsanlığa hizmete adadığı için bloğum Milyoner Zihin'de hayat hikayesini anlatıp insanlarla paylaşarak kendisine bu şekilde teşekkür etmek istiyorum. Bu insanların kazandığı her kuruş helaldir. Sonuna kadar başarıyı hakediyorlar.

Yorumlar

namdar dedi ki…
Sade bir anlatım ve müthiş bir hayat hikâyesi. Bir solukta okudum. Teşekkürler

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Bu blogdaki popüler yayınlar

One More International Ürün ve Kazanç Planı

Nwork Nedir ve Kazanç Planı Nasıldır?

Jeunesse Bilgi ve Kazanç Planı Rehberi

Enes Olgun Jeunesse'de Yükselmeye Devam Ediyor

Kripto Paraların Karanlık Yüzü

İnsan Ne İle Yaşar (Tolstoy Kitabından İbretlik Bir Hikaye)

Hindistanlı Ressam Hikayesi