Maalesef bu nitelikli dolandırıcılar ve taktikleri hiçbir zaman bitmeyecek. Geçmişte sülün osman, jet fadıl, titan.. dün kairos, bugün ise çiftlik bank..

Yarın ise kim bilir daha neler neler ?

Malesef dünyada dolandırıcılar ve mükemmel şekilde güncellenen teknolojikleşen taktikleri hiçbir zaman bitmeyecek.

Peki bir işin dolandırıcılık olduğunu, ponzi oyunu olduğunu nasıl anlayacağız ?

Ponzi, ismini 1920’li yıllarda insanlara, yatırımlarının karşılığında 90 günde %100 kar elde edebilecekleri sözde posta pullarıyla insanları dolandıran Charles Ponzi’den almaktadır. Bu sistem, bugüne kadar temelde aynı ama günün şartlarına göre değişim ve gelişim göstererek gelmiş ve insanların hala kar vaadiyle dolandırılmalarına sebep olmuştur.

Bir ponzi oyunu, bir şirket adı altında, insanlardan, sözde geliştirdikleri bir teknoloji, sözde çalışmalar veya icat ettikleri yeni bir alana yatırım ortaklığı adı altında ve yatırım miktarlarına göre günlük, aylık veya yıllık komisyon verecekleri sözüyle, para toplar. İşin aslı ortada ne bir iş alanı ne bir sektör ne de bir teknoloji vardır. Varsa bile göstermeliktir. Hadi diyelim gerçekten birşey yapıyor olsa bile mümkün değildir bir ponzinin sürekli ayakta durabilmesi.

Peki ponzileri nasıl farkedeceğiz ?

Çok basit. Garanti kazanç vaadi varsa ponzidir. Dünyada hiçbir iş yoktur ki, ben şunu şunu yapıp para kazanıyorum işler tıkırında.. sen gel şirketime 1 yatır ben işlerimi dahada büyütüp sana sene sonuna kadar 2 vereceğim! Yok böyle birşey arkadaşlar. Bugün insanlardan 1 alıp 2 vermeyi taahüt eden bir şirket gidip tefeciden 1 alsa geriye 1.5 verir. Gider banka kredisi çeker çok daha azını verir. Bu ponziler, genellikle network marketing sektörünü bu işlerine alet etmektedir. Bu nedenle ponzi dolandırıcılığının en çok zarar verdiği kitle network marketing sektöründe bulunan şirketler ve insanlardır. Network marketing (Ağ Pazarlama), insanların, yaptıkları çalışmalar ve satışlar sonucunda komisyon kazandığı ve gücünü her gün artıran büyük bir iş modelidir. Ancak ponziler, ” Sen paranı yatır arkana yaslan hiçbir şey yapmasan bile aylık bu kadar para kazanacaksın hatta birilerini üye yapıp para yatırmalarını sağlarsan çok daha fazla para kazanacaksın. “ mantığıyla iş yapar ve kesinlikle Network Marketing adı altında bunu yapar.

Bankaların bile tonla para kazanmasına insanları okadar söğüşlemesine rağmen faiz oranlarını biliyorsunuz. Bir banka’nın 1 senede %10 verdiğini düşünürsek bu şirketler nasıl, ne yapıyorda bankadan daha fazla kazanıp onbinlerce kişiden 1 alıp 2 verebiliyor.

İşin can alıcı kısmı da burada başlıyor !

Daha fazla para kazanmak isteyen insanlar çevrelerindeki insanları da üye yapıp para yatırtınca şirket asıl parayı kazanmaya başlıyor. Şirket asıl parayı kazandığında bol bol reklam yapmaya ve özellikle bu cümleme çok dikkat edin.. Sisteme ilk giren insanlarada kuruşu kuruşuna ödeme yapmaya devam ediyor. Belki 1-2 sene boyunca düzenli olarak insanlar aylık parasını çekebiliyor ve insanların güvenini kazanan şirket, arabasını evini alan ilk yatırımcıların coşkusu ve saflıkla daha fazla insanı işin içine çekmeleri sonucu şirket hedeflediği parayı bünyesinde topladıktan sonra veyahut artık onbinlere ulaşmış kişilere ödenen aylık parayı yeni girenlerin karşılayamaması sonucunda veya şirket içi yolsuzluklar vs derken kurucular ve şirket kaçıp gitmek zorunda kalabiliyor.

Bir ponzi çok büyümediği taktirde sıkıntı yoktur aslında gerçekten yaptığı bir ticaret varsa üyelerine ödeme yapabilir. Ama binlerce kişiye ulaşınca ne yaparsa yapsın hangi ticareti yaparsa yapsın bunun altından kalkamaz. Benim matematiğim bunu almıyor çünkü.

Bu nedenle bir şirket ve işin ponzi olup olmadığını anlamak bence çok kolay.

3 madde’de bunu anlayabilirsiniz.

1) 1 ver sene sonu 2 veya 3 olarak al demesi.

2) Yeni üye bulursan dahada fazlasını alırsın demesi.

3) Network marketing sektörüne girmiş olması.

Bu nedenle sırf güvendiğiniz biri size söylüyor diye, ciddi miktarda parayı bilmediğiniz bir işe yatırmayın. Özellikle saydığım 3 maddeye dikkat edin. Bu maddeler bu işin içinde varsa çok ama çok dikkat edin. Tabiki son karar sizin.

Aşağıdaki videoyu’da izlemeniz çokca faydalı olacaktır. Keyifli seyirler efendim.

Detaylı Anlatım :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here