Litecoin Hakkında Genel Bilgiler

0
3176

Litecoin Nedir?

Litecoin Ekim 2011’de eski Google mühendisi Charles Lee tarafından Github üzerinden piyasaya sürülmüştür. (Twitter sayfası geçmişine bakabilirsiniz) Ayrıca Lee, 2015’ten 2017’ye kadar Coinbase için çalışmıştır.

Litecoin, Bitcoin gibi merkezi olmayan açık kaynak kodlu küresel bir kripto para birimi ve ödeme sistemidir. Aktarım, fon yaratmak ve işlemleri doğrulamak için aynı şifreleme tekniklerini kullanır. Bitcoin ve Litecoin arasındaki en büyük fark, Litecoin’in daha fazla miktarda üretilmiş olması ve daha hızlı işlem yapabilme oranlarına sahip olmasıdır.

Bitcoin kripto para piyasasının Altını, Litecoin ise Gümüşü olarak nitelendirilmektedir.

Litecoin, Bitcoin ile benzer şifrelemenin yanında, Bitcoin’den sonra piyasaya çıkan ilk kripro paradır ve diğer kripto para birimlerinin içinde en büyük piyasa değerlerinden birine sahiptir ve ömrü uzundur.

Bu özellikleri Litecoin’i uzun vadeli yatırım yapılacak, en iyi kripto para birimlerinden birisi yapmaktadır.

Litcoin, Ekim 2017 başlarında 50$ ve BTC 4200$’dan işlem gördü.

4 Ocak 2018’de bu sayfayı oluşturdum ve Litecoin şuan 240 ABD doları karşılığında işlem görmektedir.

Litcoin’in Bitcoin’den Farkı Nedir?

Çok tekniğe dalmazsak, Litecoin ve Bitcoin arasında çok fazla fark yoktur. Önemli farklılıklar şunlardır:

İşlemlerin onaylanma hızı:
Bitcoin algoritması, her 10 dakikada bir işlemin genel deftere eklenmesine izin verirken Litecoin, 2.5 dakikada bir bir onaylama oranına sahiptir.

Oluşturulabilir para sayısı:
Litecoin’in algoritması, toplam 84 milyon Litecoin oluşturulmasına izin verecek. Bu maksimum kapasite, Bitcoin’den 4 kat daha büyüktür.

Kriptografi algoritmalarındaki farklılıklar:
Bitcoin SHA256 karma algoritmasını kullanırken Litecoin, şifre karma (Scrypt) algoritmasını kullanıyor. Bu, özünde, Bitcoin’i üretmek için tasarlanmış makinelerde Litecoin işlemleri için daha fazla CPU gerekliliğidir.

Bir başka deyişle, Litecoin, pek çok açıdan, daha az bir marka bilinciyle gelişmiş bir Bitcoin’dir. Bitcoin’in 1/4 fiyatıyla (bütün BTC ve LTC dolaşımdayken dolaşıma giren toplam paranın yaklaşık 4 katı olacak şekilde) ticaret yapmak için tasarlanmıştır.

Yakın zamanda Litecoin için “SegWit” adı verilen bir güncelleme gerçekleşmiştir. Bu güncelleme Litecoin işlem onay sürelerini dahada hızlandırmıştır.

Nasıl Litecoin alabilirim ?

Litecoin tüm yabancı borsalarda bulabilmeniz mümkün ancak Türk Lirası ile almak isterseniz tek adresiniz şimdilik Koinim.com ‘dur.

Bakalım başlarında olduğumuz 2018 yılı içerisinde Litecoin bizlere ne gibi sürprizler yapacak. Bizler şahsen 2018 sonuna kadar Litecoin’den 1000$ üzerinde bir değer beklentisi içerisindeyiz. (Yatırım tavsiyesi değildir)

Lütfen gözümüzden kaçan, eksik veya hatalı bilgi varsa yorum olarak belirtin ve bizlere destek olun..

Yeni Kripto Para incelemelerinde görüşmek üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here