Kripto Paraların Karanlık YüzüHoşgeldiniz bu yazımda sizlere biraz farklı duygularla kripto para sektöründe dönen fırıldakları ve samimiyetsizlikleri anlatmak istiyorum. Bu yazdıklarım tamamen kendi gözlemlerim duygu ve düşüncelerimdir. Bu yazıda genel olarak sektörün negatif yönlerini ele alacağım için ve yazı negatif olduğundan binlerce kişinin okuyacağını bildiğim için özellikle belirtmek isterimki bu sektör benim hayatımı değiştirdi ve bu sektörü sonuna kadar severek destekçisi olacağımı şimdiden belirtmek isterim. Amacım aslında bu sektörü seven herkesin farkında olduğu ama sırf sevdiğinden veya bu zamana kadar hep kazançlı çıkmasından ötürü dile getirmeye cesaret edemediği sektörle ilgili negatif durumları ele almaktır.

İlk olarak bahsetmek istediğim konu Bitcoin ve diğerleriyle ilgili sosyal medya gruplarında dönen konuşmalar. Bilmiyorum sizde farkettiniz mi bu tarz gruplarda çoğunlukla şu fiyattan bitcoin aldım zararım çok büyük vb. acemi yorumları görüyorum. Adam 19.000$'dan bitcoin almış, şuan fiyat olmuş 11.000$ bununla ilgili süphelerini dile getiriyor ve yardım istiyor. Evet sektöre alışmış olabiliriz bize göre bu çok normal olabilir ancak sektöre yeni girmiş ve ilk heyecanla yeni yatırım yapmış ve yatırımı %50'den fazla değer kaybetmiş kişiler için durum hiç iç açıcı değildir. Sektöre bir anda düşman kesilmeleri sizcede çok normal değil mi? Evet kazandık, kazanıyoruz ancak nasıl kazanıyoruz? Birileri mutlaka kaybediyor arkadaşlar. 5000$'dan alıp 19.000$'dan bitcoin satan adama gidip sorun sektörü nekadar seviyor, birde 19.000$'dan alıp şimdi satamayan ve acil paraya ihtiyacı olana sorun sektör hakkında ne düşünüyor. Siz bakmayın sosyal medyada atıp tutan coin uzmanı milyonerlere bu sektörde evet çok kazanan var ama malesef işi bilmiyorsa evet çokta kaybeden var. Oyuzden gereksiz fanatikliği bırakın. Delicesine savunduğunuz bitcoin veya ripple veya farklı bir yatırımınız tamam size kazandırmış olabilir ama çok daha fazla insana zarar ettirmiş olabilir. Tamam bozdurmayıp beklese yine belki zarardan kar'a geçebilir ama ya acil bir ihtiyaçtan ötürü bozdurmak zorunda kalırsa? Kim kaybetti, kim kazandı? Kim isteyerek kaybetti? Kim üzülen olmadan kazandı?Bir diğer konu anlamsızca insanları bu sektörde yatırıma zorlama, gereksiz sosyal medya paylaşımları vb. Herkes herşeyi yapmak zorunda değil arkadaşlar. Şuan dünya kripto paralara tam olarak geçmedi, geçecekmi oda belli değil. Herkes elindeki parayı katlamanın vermiş olduğu gaz ve coşkuyla ''dünya değişiyor hurraaa kripto para kağıt parayı yok edecek şimdi almayanlar salak ve bin pişman siz hala neyi bekliyorsunuz yatırım yapsanızaaa salaklar'' gibi aptalca paylaşımlar var. Ne oluyor yahu? Tamam dünya geçsin kripto paraya ozaman zaten herkes kullanacak. Sen millete aldırıyorsun şimdiden DOGE coin ya devlet derse ki ben DOGE değil'de Ripple'ı yasal hale getirdim ozaman ne olacak? Evet bazı adımlar atılıyor ama hiç düşünmüyormusunuz şuan nakit paraya hala muhtacız elimizdeki kripto parayı bozdurup nakit paraya çevirmiyormuyuz? Bu zamana kadar devlet pek ciddi bir adım atmadı. Ama sanmayın ki takip etmiyor devlet. Belki kripto paralar yerine banka ve devlet destekli merkezi olan dijital dolarlar çıkacak piyasaya. Devlet vatandaşı üzerinde herzaman tam kontrol mekanizması ister ne olacağı hiç belli değil. Bu sadece Tükiye için değil tüm dünya ülkeleri vatandaşı üzerinde tam kontrol ister. Tam kontrol olmazsa devletin bi anlamı kalmaz. İşte bukadar belirsizlik içerisinde sırf 3,5 kuruş kazanmışız diye yok dünya değişiyor yok şöyle oluyor gibi samimiyetsiz paylaşımlar yerine bence insanları doğru bir şekilde bu sektöre davet etmeliyiz. Mesela şöyle;

''Bitcoin vb. şeyler var ne olacağı pek belli değil ama şu sıralar alan kazanıyor, kaybeden'de çok ama denemeye değer. Belki geleceğin ödeme sistemi olabilir bu tarz şeyler bellimi olur. Şimdiden ufak ufak öğrenmek lazım bi araştıralım.''

Böyle yaklaşın insanlara gereksiz fanatikliğe gerek yok arkadaşlar. Dünya metal paradan kağıt paraya geçerken dünyadaki herkesin eli önceden kağıt paralarla mı doldu? Evet büyük ihtimal dünya kripto veya merkezi dijital para sistemlerine geçecek, adımlar atılacak ancak bu resmi olarak kabul gördüğünde tüm dünya bunu tanıyacak ve kullanmaya başlayacaktır. Şimdiden herkesin yatırım yapmasını beklemeyin. Bu sektöre yatırım yapmayan veya ilgi duymayan kişilere bağıra bağıra reklam yapmayın gerek yok. Herkesin kendine göre bir düzeni var sen bu sektörde 100 bin kazanmış olabilirsin ama başka bir insan çok başka bir sektörde 1 milyon kazanabilir ve bu insan için kripto para şuanlık bir ihtiyaç değildir. Bankalar veya devletler bu sisteme geçtiğinde adamın serveti zaten aynı şekil dijital hale dönüşecektir. Herkes kendi yolundan devam edecektir.Bir diğer konu ise bazı insanların hiçbir altyapı araştırması yapmadan sırf kendisi yatırım yaptı diye ve 3, 5 kuruş birşey kazandığı için cümle aleme x coin şöyle, y coin böyle mutlaka alın, almayan bin pişman gibi saçma sapan şekilde manavda karpuz satar gibi coin pazarlaması yapması ve kuru kalabalık olmasıdır. Sektör inanın bu tiplerle dolmuş durumda. Aynı network marketing firmasını sahiplenme gibi şimdide coinleri sahipleniyoruz bazen ben bile.. Paranın olduğu yerde tabiki bu hareketler çok normal ama şahsen beni rahatsız etmeye başladı. Varsa yatırımınız ve ufak bir altyapı araştırması yaptıysanız projesi, yöneticileri güçlü olan coin'i tabiki tavsiye niyetine paylaşabilirsiniz ama fanatiklik çok gereksiz.

Sektör gerçekten çok belirsiz. Yönetim yok, muhattap yok. İnsanlar cüzdan şifrelerini kaybediyor ve birdaha cüzdana ve parasına ulaşamıyor. Kaybetmeseymiş güzel saklasaymış diyebilirsiniz. Olmuyor işte öyle dünyanın binbir türlü hali var herkes herzaman hata yapabilir. Bu konuda da çok mağdur olan var. Banka şifrenizi kaybettiğinizde gider yenilersiniz. Kripto para cüzdan şifrenizi kaybettiyseniz ve yedek almadıysanız geçmiş olsun.

Bir diğer konu Çin, Kore ve ABD'nin kripto para sektörüyle ilgili ne yapmak istediklerinin tam olarak belli olmaması. Saçma sapan haberlerle devlet destekli piyasanın inip çıkması. Olmayan netlikler. Belkide bu devletler elindeki kitlenin gücüyle dış borçlarını ödemek için veriyor negatif haberi piyasaya topluyor coinleri ucuzdan sonra olumlu haberi basıyorlar piyasaya yükseltiyorlar fiyatları satıyor tepeden. Evet durum tam olarak bence budur.

Bir diğer konu piyasaya yeni çıkan herbir kripto paranın tam olarak ne olduğunun belli olmaması. Birçok proje paraları toplayıp topuk yapmış durumda.

Bir diğer konu kripto para borsalarına olan güvensizlik ve bu borsaların keyiflerince paramıza el koyabilmeleri çekme limitleri vb...

Bence hiçkimse şuan kripto paranın dünyayı ve para sistemini değiştirmesiyle tam olarak ilgilenmiyor. Devtletler bile. Bence herkes şuan bu sektörü para kazanmak ve fırsata çevirmek için kolları sıvamış durumda. İzleyelim bakalım neler olacak.

Farketmediğim sektörel negatif durumlar mutlaka vardır. Varsa lütfen yorum olarak belirtin bende öğrenmiş olurum :)

Okuduğunuz için çok teşekkürler.

Hakan YÜCEBAŞ

Yorumlar

Mehmet KÖSEm dedi ki…
Gerçekçi ve samimi ve bir o kadar da faydalı, elinize sağlık.
Belirttiğiniz gibi konunun en çok finans tarafı ile ilgileniliyor teknoloji kısmı daha az konuşuluyor. Adeta herkes hep olduğu gibi rüzgardan nemalanma derdinde...
Bloğunuza yeni rastladım ve okuduğum yazıların hepsi hem faydalı hem de güzel kaleme alınmış. Teşekkürler.
Hakan Yücebaş dedi ki…
Beğenmenize çok sevindim Mehmet bey. Ben teşekkür ederim.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Bu blogdaki popüler yayınlar

One More International Ürün ve Kazanç Planı

Nwork Nedir ve Kazanç Planı Nasıldır?

Jeunesse Bilgi ve Kazanç Planı Rehberi

Enes Olgun Jeunesse'de Yükselmeye Devam Ediyor

İnsan Ne İle Yaşar (Tolstoy Kitabından İbretlik Bir Hikaye)

Hindistanlı Ressam Hikayesi