Dünya Bankası Başkanı: Herkes Blockchain Hakkında Heyecanlı, Bitcoin hakkında Değil

0
367

Dünya Bankası Başkanı: Herkes Blockchain Hakkında Heyecanlı, Bitcoin hakkında Değil   


Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, bir röportaj sırasında CNBC’de konuşurken Blockchain teknolojisi hakkında pozitifti. Teknoloji hakkındaki olumlu görüşlerini dile getiren Başkan, Bitcoin gibi Blockchain teknoloji türevleri söz konusu olduğunda risklerin olduğuna dikkat çekti. Blockchain temelli para birimlerinin uygulanabilir olup olmadığı sorulduğunda ise şunları söyledi: 


“Blockchain teknolojisi herkesin heyecanlandığı bir şey ama şunu hatırlamalıyız ki, Bitcoin, Blockchain türevlerinden sadece bir tanesidir. Blockchain’in çoğunluk olarak kullanıldığı durumlarda temelde Pump&Dump&Ponzi şemaları olduğunu hatırlamak zorundayız, bu yüzden önemli” 


Dünya Bankası, gerekli sermayeyi sağlamak için ulusal hükümetler için bir ödünç verme evi olarak görev yapmaktadır. Kurum, bir süredir özellikle finansal şeffaflık alanlarında Blockchain teknoloji çözümlerini düşünüyor.


Görüşme ilerledikçe, Kim’in Bitcoin hakkındaki görüşleri, işlemlerin hızı ve doğruluğu bakımından Çinli dev Alibaba ile karşılaştırıldığında daha net hale geldi. 


Alibaba ile 160.000 dolarlık bir işlemin yalnızca ‘üç saniye’ sürdüğünü belirtti. Bu tarz eski model şeylerin Blockchain teknolojisini kendisine entegre etmesi ve benzer şeyler yapması halinde Bitcoin’in gereksiz hale gelmesi bi ihtimal olarak düşünülebilir diyor. 


Konunun özünde Jim Yong Kim, Bitcoin ve benzeri şeyleri Blockchain teknolojisinin sunabildiği imkanların çok daha gerisinde basit şeyler olarak görüp asıl heyecan duyulması gereken konu’nun Blockchain’in temelinde insanlığa sunduğu yenilikler ve hizmetler olması gerektiğini savunuyor.


Bakalım zaman kimi haklı gösterecek. Kimbilir belki Bitcoin, Blockchain’den daha büyük olabilir… 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here