Bitcoin Gold Nedir? Süreç ve Yapmamız Gerekenler Nelerdir?

0
607

Hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Bitcoin Gold’u ve fork sürecini kafa karıştırmadan basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.Aslına bakarsanız Bitcoin Gold sürecinin aynısını birkaç ay önce Bitcoin Cash sürecinde iyi bir şekilde deneyimlemiştik. Bu süreçte olan şey basitçe elinde Bitcoin bulunduran herkes aynı miktarda Bitcoin Cash kazanmıştı. Ancak bu şekilde bedavadan Bitcoin Cash kazanan kişilerin öncesinde elinde tuttuğu BTC’lerin private key’i yani özel anahtarları kendi elinde olan kişiler kazanmıştı. Ancak Bitcoinlerini borsalarda tutan kişiler borsaların insiyatifine bağlı olarak Bitcoin Cash kazanmıştı. Bazı borsalar hiç vermedi, bazı borsalar forktan hemen sonra verdi, bazı borsalar’da fiyat yükselmişken değil düştüğü zaman vermeye başladı. Bu durumun önüne geçebilmek için Bitcoin’in kontrolü yani private key’i sizde olmalı. Böyle olursa kimsenin keyfine kalmamış olursunuz..


İşte Bitcoin Gold süreçleri’de aynı bu şekilde olacak. Bitcoin Gold’un çıkış amacı ne dersek artık günümüz kişisel bilgisayarlarında üretim zorluğundan dolayı Bitcoin üretemiyoruz. Bitcoin üretimi için özel geliştirilmiş ve çok pahallı Asic makinelere ihtiyaç oluyor. Bitcoin Gold ise kullandığı farklı üretim algoritması sayesinde Asic makineler tarafından üretilemeyecek. Bitcoin Gold geliştiricilerinin buradaki amacı Bitcoin Gold’u sıradan kullanıcıların ekran kartları ve işlemcileri ile eskisi gibi mining yapabilmesini ve bu kullanıcıların tekrar bu üretime başlayabilmelerini sağlamak.


Bitcoin Gold geliştiricilerinin yapmak istediği şey basitçe sıradan ekran kartları ve işlemcilerle Bitcoin üretimini halk arasında tekrar yaygınlaştırmak.


Hard Fork Ne Zaman Olacak?
Bitcoin Gold geliştiricileri 25 Ekim 2017 tarihinde fork yapmayı planlıyorlar. Bu plan o gün herşeyin olacağı anlamına gelmiyor. Muhtemelen bu tarih fork sürecinin ilk adımlarının başlayacağı tarih olacaktır. Kasım ayının ilk haftalarında dünya borsalarında Bitcoin Gold’un listelenmesi planlanıyor.


Bilmemiz ve Yapmamız Gerekenler?
Eğer bu süreçte elinizdeki Bitcoin miktarınca bedava’dan aynı miktarda Bitcoin Gold kazanmak istiyorsanız fork tarihinden önce yani 25 Ekim tarihinden önce mevcut Bitcoin’lerinizi Private Key’inin size ait olduğu bir cüzdana geçirmeniz gerekmektedir. Bu cüzdanlar Hardware Wallet’ler (Ledger, Trezor gibi) ve Bitcoin Core olabilir.


Private Key Nedir?
Bitcoin cüzdanları Public Key (Genel) ve Private Key (Özel) anahtarlar içermektedir.
Bunlar birbirleriyle bağlantılı benzersiz kriptografik anahtarlardır. Public Key matematiksel olarak Private Key’inizden türetilir ancak Private Key’i hacklemek dünyanın en güçlü süper bilgisayarları için bile şuan imkansızdır. Public Key’iniz herkes tarafından görülebilir ancak Private Key için durum böyle değildir.  Private Key’e cüzdandaki Bitcoin’lerin harcanabilmesi için ihtiyaç duyarız. Private Key bütün cüzdanlar’da ”Wallet File” bölümünde muhafaza edilmektedir. Cüzdan bilgileriniz olurda kaybolursa ve Private Key’iniz yedekte yoksa cüzdana birdaha kesinlikle ulaşabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu sebeple kesinlikle Private Key yedeklemesi yapın.


Private Key olayıyla uğraşmadan Bitcoin Gold kazanmak isteyenler dediğimiz gibi kendilerini borsaların insiyatifine bırakarak, fork öncesi borsaların açıklamalarını takip ederek bunu kazanabilirler. Hangi borsalar Bitcoin Gold vereceğini zaten bültenlerinde açıklamaktalar ancak nezaman verecekleri tabi onların kontrolünde olacak birşey.


Türk Borsalarının Bitcoin Gold Açıklamaları


BtcTurk Bitcoin Gold Duyurusu

Btcturk.com’un Bitcoin Gold ile ilgili yaptığı açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.
“Sayın Kullanıcılarımız,
BTCTurk olarak, 25 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşecek olan ve Bitcoin Gold (BTG) olarak adlandırılan kripto-para birimi ile ilgili çalışmalarımız başlamıştır.
Çatallanma sonrası oluşacak olan BTG bakiyelerinizi, Bitcoin Cash sürecinde olduğu gibi, kendi cüzdanlarınıza çekebilmeniz için uygun bir altyapı sağlanacaktır. 
Bu süreçte, henüz belli olmamakla birlikte, 25 Ekim dolaylarında Bitcoin yatırma ve çekme işlemleri kısa süreli olarak durdurulabilir. Bu konu ile ilgili ayrıca duyuru yapılacaktır.”
 
Paribu.com Bitcoin Gold Duyurusu
 
Paribu.com’un Bitcoin Gold ile ilgili yaptığı açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.
“Değerli kullanıcılarımız,
Bildiğiniz üzere, Bitcoin, yakın zamanda gerçekleşen Bitcoin Cash bölünmesinden sonra bu kez de Bitcoin Gold (BTG) olarak adlandırılan yeni bir çatallanma sürecine doğru ilerlemektedir.
Paribu olarak, 25 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşmesi muhtemel olan bu süreci yakından takip etmekte ve kullanıcılarımızın bu bölünme sürecinden olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirleri almaktayız.
Bu süreçte, sahip olduğunuz BTC varlıklarınızı şahsi cüzdanlarınıza çekebileceğiniz gibi Paribu hesaplarınızda da muhafaza edebilirsiniz. Daha önce gerçekleşen çatallanma sürecinde olduğu gibi Bitcoin Gold sürecinde de, BTC bakiyelerinizin Paribu üzerinde bulunmasının teknik açıdan hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Çatallanma başarılı olarak gerçekleştiği takdirde, çatallanma anında hesabınızda bulunan BTC miktarınca BTG, bakiyelerinize tanımlanacak ve blockchainağının kararlı hale gelip transfer işlemlerinin başlatılmasından sonraki mümkün olan en kısa sürede BTG bakiyelerinizi çekebileceğiniz bir arayüz hazırlanarak kullanımınıza sunulacaktır.
İlk etapta BTG bakiyeleri için sadece çekim işlemlerine olanak sağlanacak, markette alım satım olanağı sağlanması hususu, BTG’nin akıbeti takip edilerek, talep değerlendirilmesinden sonra netlik kazanacaktır. Her türlü sorunuz için destek ekibimizle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.”
 
Koinim.com Bitcoin Gold Duyurusu
 
 
Bitcoin Cash desteği verebilmemizi mümkün kılan profesyonellik, planlılık ve ekosistem desteği, Bitcoin Gold projesinde gözlemlenememektedir.
 
Tüm bu sorunlar ve riskler sebebiyle, dünya kriptopara kullanıcıları arasında yaygın servis, cüzdan yazılımı ve donanımların büyük çoğunluğu, Bitcoin Gold desteği vermeyi taahhüt edememiştir.
Gerekli standartları henüz sağlayamayan Bitcoin Gold’u, mevcut durumda güvenli bir şekilde desteklememiz mümkün görünmemektedir. Bu çatallanmanın gerçekleşmesi halinde oluşacak Bitcoin Gold bakiyeniz, her halükarda tarafımızca muhafaza edilecek ve ilerleyen zamanlarda Bitcoin Gold kaynaklı bu sorunların giderilmesi ve bu kriptoparanın belli bir değer kazanması halinde, konu tekrar değerlendirilerek kullanıcılarımıza Bitcoin Gold çekme imkanı tanınabilecektir.
Görüldüğü gibi Btcturk ve Paribu süreci destekliyor ve Bitcoin Gold vereceğini söylüyor ancak Koinim kararsız durumda. Bakalım bizleri ne gibi süreçler bekliyor. Umarım herkesin kazanacağı güzel bir süreci geride bırakırız.


Güncelleme : Fork beklenilen tarih öncesi 24 Ekim sabahı gerçekleşmiştir. Artık yapılan işlemler herhangi bir Bitcoin Gold kazanımı sağlamamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here