Sathoshi Nakamoto Kimdir ?

0
287Satoshi Nakamoto Kimdir?           
Onun erkek mi yoksa kadın mı olduğu bile bilinmiyorken, onun ne yaptığını artık biliyoruz. Satoshi Nakamoto, Kasım 2008’de bir beyaz kağıt yayınlayarak, bitcoin protokolünün mucidi oldu.
Satoshi Nakamoto, 2008 yılında, bireylerin herhangi bir aracı finansal kurum içermeksizin ödeme gönderip almalarını sağlayacak bir ödeme sisteminin kavramsal ve teknik ayrıntılarını ana hatlarıyla çizen, Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi (A Peer-to-Peer Electronic Cash System) adlı bir makaleyi yayınladı. Bu bitcoinin doğuşuydu.


Daha sonra 2009 yılında bitcoin yazılım istemcisinin ilk sürümünü piyasaya sürdü ve sonunda 2010’un sonlarına doğru projeye dahil olanlarla birlikte posta listeleri aracılığıyla gözden kayboluncaya kadar projede yer aldı.


Nakamoto, açık kaynak ekibiyle birlikte çalıştı ancak kendisi hakkında kişisel bir şey açıklamamaya özen gösterdi ve en son ondan birşeyler duyduğunu söyleyen kişinin artık Nakamoto’nun “başka şeylere” yöneldiğini söylediği zaman ise 2011 ilkbaharıydı.                                                                            


Sathoshi Nakamoto Japon mu ?
En iyisi bir kitabı kapağına göre yargılamamalıyız ya da belki öyle yapmalıyız. Satoshi, hızlı düşünen, zeki açık düşünce anlamına gelir. Japon olup olmadığından emin değiliz. Bunu sadece bir konuşma şekli olarak kullanıyoruz, ancak bunun bir takma ad olabileceğini, ‘o’, hatta ‘onlar’ olabileceğini düşünüyoruz. 

Onun hakkında ne biliyoruz?
Bildiğimiz şey, bitcoin gelişiminin erken safhasında kendisiyle ilgili olan insanlarla yapılan röportajlara dayanarak, onun bir dahi olduğu.
Çekirdek geliştirici Jeff Garzik’e göre, klasik bir yazılım mühendisi gibi değil çok farklı bir kodlama yeteneği olan birisiydi.


Ne kadar zengin?                       
Satoshi, bitcoin ağındaki ilk blokları bularak yüzbinlerce bitcoinle ve günümüzde milyonlara ulaşan katılımcıyla bir servet inşa etmiş olabilir. Bu çok olası.
Ancak sıradan bir bitcoin kullanıcısı bile olabilir…


O şimdi ne yapıyor?
Hiç kimse Satoshi’nin sonunu bilmiyor ancak 23 Nisan 2011 tarihinde bir yazılım geliştiricisine gönderdiği son e-postalardan birinde;
“Başka şeylere yöneldim. Bitcoin artık emin ellerde” demiştir.


Hükümet için mi çalışıyordu?  
Elbette söylentiler var ancak insanlar görmek istediklerini görecekler. Komplo teorilerinin doğası böyle bir şey.


Çekirdek geliştirici Jeff Garzik; “Satoshi, onun kim olduğunu bilmek zorunda kalmamak, onun kim olduğuna ya da onun bilgisine önem vermeyecek bir açık kaynaklı sistem yayınladı” diye belirtiyor. 


Bir takma ad kullanmak oldukça akıllıcaydı, çünkü insanları;
Bitcoinin arkasındaki kişilikten çok teknolojiye odaklanmaya zorladı. Bitcoin bugün Satoshi Nakamoto’dan çok daha büyük.


Sonuç olarak dünyanın finansal sistemini baştan sona değiştirecek bir buluşa imza atan Nakamoto ve ekibi İnsanlık için çok daha adil olacak yeni bir finansal sistemi oluşturdu ve insanlığa hediye etti.


Teşekkürler ”Sathoshi Nakamoto” …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here