Herhangi bir Hükümet Bitcoin’i Yasaklayabilir mi ?

0
415

Herhangi bir hükümet Bitcoin’i Yasaklayabilir mi? Bitcoin, finansal piyasaların kılcal damarlarında yaklaşık 10 yıldan az bir süredir dolaşıyor, artık yavaş yavaş ekonomide alternatif bir varlık sınıfı olarak ön plana çıkmayada başladı. Peki herhangi büyük bir ülke veya hükümetin bunu engelleyecek adımlar atması mümkün mü? Bitcoin yasaklanabilir mi?

Bitcoin’in yasaklanması için adım atılabileceğini düşünenlere tarihten bir ders vermek gerekiyor. Geçmişte ABD’de elinde altın külçe tutmak bir suçtu. Amerika’da elinde Altın külçe tutmak 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabilen bir suçtu ve bu şucun olduğu yıllarda yani 1933’te Amerikan Başkanı Roosevelt, tüm Amerikalıların altın varlıklarını Federal Reserve Bank’a teslim etmesini gerektiren bir emir yayınladı. ABD’de Altın sahibi olma yasağı, Başkan Ford’un altın mülkiyetini yasallaştırmasından önce 40 yıldan fazla bir süre yasak olarak kaldı. Bu hareket, Amerika’nın kısa bir süre önce altın standardı terk etmesi ve bastığı para miktarını yedeklemek için büyük miktarda altının bulunmasına gerek kalmaması nedeniyle kolaylaştırıldı. Yani insanların ellerinde altın bulundurmasının okadar da zararlı birşey olmadığı anlaşıldı ve yasalar yumuşatıldı.

 

Şimdi Çin’e bakalım Çin’de İnternetin dahi nasıl engellendiğine bakmak zorundayız.
Hükümet yasaları ve Çin’in internet servis sağlayıcıları tarafından popüler yabancı web sitelerin engellenmesi ile Çin hükümeti, halkına bütün dünyayı inceletmek yerine Çin halkını internet blokesiyle engellemeye çalıştı. Hükümet tarafından muhalefet partililerin internette ne yaptığını izleyen araçlar bile kullanıldı. Bitcoin’i yasaklama adına bir adım atmak Çin ve benzeri baskıcı hükümetler için zor bir adım değil. Bir hükümet bunu yasaklayabilir, ancak ortadan kaldıramaz sadece baskı uygular ve buda piyasayı neticesinde negatif etkileyebilir.
İnterneti engellemek kısmen mümkündür, yasalarla bazı sitelere erişim engeli gelebilir ancak tamamını engellemek ülkeyi kaosa sürükleyebilir ve bunu yapacak, buna cesaret edebilecek hükümet varmıdır bilemeyiz.

 

Hindistan ve Banknotların tedavülden kaldırılması
Hükümet tarafından basılmış ve Merkez Bankası tarafından onaylanmış banknotların yasaklanması gereken en son şey olacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünün!
Hint vatandaşları, eski banknotlarını yatırmak için bankalarda sıraya girmek zorunda kaldılar. Değiştirilen paranın elden çıkarılması kolay olmadı, ATM’lerde büyük kuyruklar oldu. Bu paraları kullanımdan kaldırmak, gelir vergisi kaçakçılığını önlemek ve hükümetin sorunlarının çoğunu çözmek için bir araç olarak lanse edildi. Neredeyse bir yıl sonra, tedavülden kaldırma işleminin hükümetin hedeflerine ulaşamadığını ve sadece Bitcoin talebinde bir artışa neden olduğunu ortaya çıkardı.
Hükümetler gördüğünüz gibi kafası esince resmi parasını bile tedavülden kaldırabiliyor.
Parayı değiştiremeyen insanların elinde işe yaramaz bir kağıt parçası kalıyor.
Burada haliyle mağdur olan Hintli’ler çözümü Bitcoin’de bularak kimsenin yönetemediği, hiçbir kuruma bağlı olmayan Bitcoin’e dahada ilgi göstermiş.

Bir hükümet ticaret yapma veya Bitcoin’i elinde tutma kararı veriyorsa, böyle bir yasağı nasıl tam uygulayacağı ile ilgili soruların sorulması gerekecek.

 

  1. Milyonlarca kişisel cüzdan anahtarı nasıl ele geçirilecek
  2. Milyonlarca bilgisayara dağılmış ağ nasıl etkisiz hale gelecek
  3. Milyonlarca blok milyonlarca bilgisayarda ve harici harddisklerde kayıt altında nasıl silinecek.
  4. Birkaç tanesi engellemeye çalıştı diğerlerinde devam ediyor, ne olacak.
  5. Bitcoin’leri harici disklerde muhafaza edip toprağa gömenler ne olacak
  6. İnternet komple engellenmediği sürece bitcoin ağı nasıl çökecek
  7. Bitcoin’in merkezi yok nereden nasıl başlanak vb…

Bununla birlikte, vatandaşların ve kurumların çoğunluğu yasaların sorunsuz sağ duyulu tarafında yer almak istiyor. Yani çoğunluk itaat eder. Bir hükümetin yasaklamaya karar vermesi Bitcoin’e olan talebin azalması anlamına gelecektir. Ama buna engelleme diyemeyiz. Cüzdan anahtarlarınız güvende olduğu sürece o cüzdana girmenin bir şekilde bir yolu bulunur. Böyle bir durumda Bitcoin’i alıp satmak zor ve riskli olacaktır. Çünkü bu durum Bitcoin’i o ülkede boğacaktır. Olası senaryo sadece budur.

Varsayalım yaşadığınız ülkede bir şekilde Bitcoin engellenmek istendi ve ülkenin btc borsaları kapatıldı. Bitcoinleriniz bu esnada borsadaysa sıkıntı olabilir ancak bitcoinleriniz cüzdanlarınızda ise korkmanıza gerek yok. Cüzdanınızda bitcoinleriniz duruyor ve bu senaryoda cüzdanınızdaki bitcoinleri, bitcoin’in faal olarak kullanıldığı herhangi bir ülkenin borsasına transfer ederek orada işlem yapabilirsiniz. Cüzdan içerisindeki bitcoinlerinizi kimse sizden alamaz. Dünyada hala kullanılıyor değeri var ancak ülkede yasaksa el altındanda satabilirsiniz. Sonuçta değerli bir şey alıcısı herzaman bulunur 🙂

Bitcoin’in birkaç ülkede engellenmeye çalışılması dünyanın geri kalan ülkelerinde engelleneceği anlamınada gelmez. Dijital birşeyi yok edemezsiniz..

Sonuç olarak özel cüzdan anahtarlarınızı açıklamadığınız sürece, bir hükümetin veya kurumun Bitcoinlerinize ulaşıp onları ele geçirmesi imkansızdır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here