Bitcoin Nedir ?


Bitcoin ve Dijital Para Nedir ?

''Eğer sistemden bağımsız olmak istiyorsak, öncelikle finansal sistemden bağımsız hale gelmeliyiz.'' -Sathoshi Nakamoto- (Bitcoin'i piyasaya süren kişinin meşhur sözü)


 Dijital para 2009 yılında ilk olarak Bitcoin'le karşımıza çıktı. Bitcoin, Sathoshi Nakamoto kod kimliği belirsiz, tamamen anonim kişi veya kişiler tarafından piyasaya sürüldü. Bitcoin, tamamen dijital herhangi bir merkezi olmayan ve Blockchain isimli bir bilgisayar yazılımıyla işleyen elektronik bir ödeme-transfer-yatırım aracıdır. 

Bukadar kısa ve basit anlattığıma bakmayın şuan Bitcoin piyasa değeri Türkiye'de ki en büyük şirketleri bir araya getirseniz hepsinden daha büyük. Bu değer tam 70 milyar dolar. 

Bitcoin'in herhangi bir sahibi yoktur, Bitcoin başında bir patron olan şirket veya bir banka değildir. Bitcoin onu kullanan herkesindir yani halkın para birimidir. Herhangi bir Devlet, Kurum, FED, NASA, FBI veya CIA gibi oluşumlar bile asla Bitcoin'i engelleyemez. Dünyayı yöneten güçler'de Bitcoin'i yönetemez. 

Ne demişti Bitcoin'i piyasaya süren deha;
''Eğer sistemden bağımsız olmak istiyorsak, öncelikle finansal sistemden bağımsız hale gelmeliyiz.'' Sathoshi Nakamoto


Bazıları Bitcoin'in sanal para birimi olduğunu söylemektedir bu kesinlikle yanlış bir benzetmedir çünkü Bitcoin sanal değil Dijital Para birimidir. Arkasında bir teknoloji vardır, yazılım vardır. Sanal para dediğimiz şey aslında bizlerin banka hesap cüzdanlarımızdaki bakiyelerdir. Bankamızın mobil uygulamasına girdiğimizde gördğümüz bakiye sanaldır veya mobil uygulama ile altın satın aldığımızda bize sanal bir bakiye yansıtılır. İşte sanal para gerçekte budur. 
Bitcoin ise arkasında inanılmaz bir algoritma ve yazılım bilgisiyle geliştirilmiş Blockchain isimli yazılımla işleyen Dijital Para birimidir.

Kağıt paranın karşılığı değer olarak nasılki dünyada Altın'sa;
Bitcoin'in karşılığıda değer olarak Blockchain yazılımıdır.

Linke tıklayarak Blockchain makalemize'de ulaşabilirsiniz.
Blockchain Nedir ?


Bitcoin pazar değeri şuan tam 70 milyar dolar.
2009 da tek bir bitcoin'in fiyatı = 0.001 centti. 
Günümüzde bu değer tam 4100 dolar.
Bu inanılmaz değilmi. Düşünsenize 2009'da Bitcoin'i keşfedip binlercesini 0.001 centlerde aldığınızı ve günümüze kadar sakladığınızı :)

1 adet Bitcoin'in yakın gelecekte 10.000$ üstü olacağı öngürülmektedir... :)
Mantıken 8 senede 4000$ fiyatına ulaşmış bir dijital para birimi 8000$ veya 100.000$ bile olabilir. Çünkü sınırlı sayıda üretim ve sürekli artan arz talep bu değeri çok kolayca yukarı taşımaktadır.

Sadece Bitcoin mi var ?


Piyasada 700'den fazla dijital para birimi mevcut. Bitcoin sadece bu sektörün öncüsü oldu ancak şuan hala zirvede. Bu harika buluş beraberinde farklı coinlerle piyasada büyümeye devam etti ve ediyor. Bitcoin'in ardından gelen en güçlü dijital para Ethereum'dur.
Ethereum sadece 3 sene önce çıktı ve çıkış değeri 1 dolardı. Şuan tanesi 300 dolar. Piyasa değeriyse 30 milyar dolar.
Bu rakamlara inanmayabilirsiniz çok normal ama inanın gerçek.
Japonya, Güney Kore, Filipinler ve Hindistan Bitcoin'i resmileştirdi. Birçok ülke Bitcoin'i resmileştirmek için harekete geçti. Ripple uluslararası para transferleri için içerisinde Akbank'da bulunan birçok Avrupa ve Amerika bankasıyla anlaşmaya vardı. Bu anlaşmalardan hemen sonra 0.006 cent değerindeki 1 adet Ripple 0.35 centlere yükseldi.


Piyasadaki  tüm dijital paraları ve fiyatlarını anlık olarak takip edebileceğiniz Coinmarketcap sitesine göz atın. Ben sektörün 1 sene önce total piyasa değeri 20 milyar dolardı aradan sadece 1 sene geçti ve şuan toplam piyasa değeri tam 140 milyar dolar. 3 sene içinde  bu değerin 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
www.coinmarketcap.com 

Dijital Para'ya Nasıl Sahip Olabilirim ?


Bitcoin ve diğer coinlerin işlem gördüğü alınıp satıldığı dünya borsaları mevcuttur. Bu borsalardan büyük işlem hacmine sahip olan bazılarını listeledik.

www.poloniex.com
www.btcchina.com
www.okcoin.com/
www.kraken.com
www.bitfinex.com
bittrex.com/
www.bitstamp.net/

Türkiye'den Türk Lirası ile Nasıl Bitcoin alabiliriz ?


Aşşağıda verdiğim adresler Türkiye'de Türk lirası ile Bitcoin alımı yapabileceğiniz Türk borsalarıdır. Herşey Türkçe'dir. Bu sitelere basit bir şekilde kayıt olup kolayça alım ve satım işlemi yapabilirsiniz.


www.koinim.com
www.btcturk.com
www.paribu.com


Bitcoin ve diğer dijital paralar kolayca nakite çevrilebilmektedir. Bazı insanlar hala buna inanmakta güçlük çeksede bu olayın içine girdiğinizde bu borsalarda dönen günlük paraları gördüğünüzde Bitcoin'in saniyeler içerisinde kolayca Türk lirasına dönüşebildiğini keşfettiğinizde zaten sizlerde bu teknolojinin bir kullanıcısı olacaksınız :)

Yakın gelecekte kağıt paralar yok olacaktır. Kağıt paraların yerini Bitcoin'in alması çok muhtemel ama başka bir coinde olabilir. Veya her ülke kendi dijital para biriminide basmaya başlayabilir ki bazı ülkeler bunun arge çalışmalarına başlamış durumda.

Bizleri finansal anlamda çok ilginç bir gelecek bekliyor. Hep beraber neler olacak göreceğiz.

Yorumlar

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Bu blogdaki popüler yayınlar

One More International Ürün ve Kazanç Planı

Nwork Nedir ve Kazanç Planı Nasıldır?

Jeunesse Bilgi ve Kazanç Planı Rehberi

Enes Olgun Jeunesse'de Yükselmeye Devam Ediyor

Kripto Paraların Karanlık Yüzü

İnsan Ne İle Yaşar (Tolstoy Kitabından İbretlik Bir Hikaye)

Hindistanlı Ressam Hikayesi