Network Marketing 7 Başarı Tavsiyesi

0
854

İyi bir Networking yapabilmek için temel gıdalar;

1) İLETİŞİM : Adayınla güçlü bir iletişim kurman gerekiyor. Hayvanlar bile iletişimle anlaşır ve ortaklık yaparlar. Senin iletişimin kötüyse ve bu konuda gerekli materyaller ile gıda takviyeni yapmıyorsan (İletişim becerileri kitapları, ikili sohbetler, eğitimler vs.) Networking yapamaz ve milyoner olamazsın dostum.

2) VÜCUT DİLİ : İletişimin bir alt başlığı olabilir. Duygularımız nasılki beden dilini etkiliyorsa, beden dilimiz de duygularımızı etkiler. Aristo, “İnsanın içinde işleyen her şey, dışında ifadesini bulur” demiştir. Beden dilini konuşmada, etkin ve vurgulu olarak kullanmak iletişime duygu katar. Duygunun içinde bulunmadığı iletişim, bize soğuk ve itici gelir. “Ne kadar algılanıyorsan, o kadar gerçeksin dostum. Acilen vücut dili tekniklerini gerekli materyaller ile destekle. Benim sana önerim Ahmet Şerif İzgören’in ‘Dikkat Vücudunuz Konuşuyor’ seminer videosu ve kitabı’dır.

3) ETKİLİ KONUŞMA : Dinle dostum işimiz gereği insanları etkilemek zorundayız. Bu etkileme, insanların düşünemediği ve düşünmeye vakit bulamadığı konular olduğu için bizi baya bir zorlamakta. Şöyle ki konuşma karşımızdakinde ya da karşımızdakilerde bir yankı uyandırma, onları etkileme işi olduğuna göre onlar üzerinde bunu yapabiliyor muyuz? Konuşmacı olarak beklentimiz gerçekleşmiş oluyor mu? Söylediklerimizin doğruluğuna ve geçerliğine bizi dinleyenler inandılar mı? Söylemek istediklerimizi tam olarak iletebildik mi? Bunları okuduysan yapacağın ilk sunumdan sonra kendine sor. Sunum yaparken karşındaki kişi seni dikkatlice dinlemiyorsa ve sıkılıyorsa acilen gıda takviyesi yapman lazım. Herşeyi benden bekleme gir google’a Nasıl Etkili Konuşurum yaz ve araştır.

4) İŞ GELİŞTİRME : Yapacağın iş her ne olursa olsun bir bütüne bağlı kalırsan sıradan olursun. İşini diğerlerinden daha farklı yapabilmek senide diğerlerinden farklı yapar ve düşünce gücün gelişir. Yanlış anlama normal yapman gerekenleri yapmalısın kalıp varsa yeniden kalıp üretmek mantıksız. Sen sadece daha detaylı çalış beynini kullan ve farklılaş. Kalıbı sanata dönüştür 😉

5) KARİYER PLANLAMA : Moron musun yoksa? Benim hedefim yok diyen bir moronun bile hayatta kalma hedefi, yeme içme hedefi, yiyip içip afedersiniz wc ye gitme hedefi var. Maaşlı çalışanlar burdan sonrasını okumasın lütfen. Çünkü hayalleri kısıtlı olanın hedefinden bi b.k olmaz. Bak Networker kardeşim kesinlikle bir üst seviye planı yapmalı ekibine yaptırmalısın. Kariyer planlaması bana göre en önemli hedeftir. Kariyer atlayıp ekibine faydalı olamazsan zaten hedeflerin gerçekleşemeyecek. Hemen şimdi kağıt kalem çıkar ve bir üst seviyeye nasıl çıkabilirimin resimini sanat eseri şeklinde çiz 🙂

6) SATIŞ TEKNİKLERİ : Bu konuya hiç girmek istemiyorum. Ben satışçı değilim. Ben bir liderim ve insanlara umutlarını ve hayallerini satın aldırırım. Sen satış elemanıysan Google’dan faydalı linkler bulabilirsin.

7) MOTİVASYON : Aslında çoğu Networker bu konunun önemli olduğunu düşünür ama ben çoğunluğun içinde olmadığım için bu konuda bana önemsiz gelir. Tamam insanların motivasyona ihtiyacı olabilir benimde zamanında olmuştu ama sürekli koyun güder gibi insanları motive etmek onların sorunlarıyla uğraşmak beni yavaşlatır. Bu yüzden motive etmek yerine onlara yardımcı olmak için referans almakla zamanımı geçirmek bana daha mantıklı gelir. Bir insan bir işi yapmak isterse çobana ihtiyaç duymadan yapar. Ben çoban değilim. Ama gerekli görürsem çobanda olurum 🙂

7) LİDERLİK! : Bazıları vardır kariyer olarak Lider’dir. Ama ekibine göre çam lideridir. Ben ikiside olmak istemem. Ben insanlarla ticaret inşaat ediyorsam insanlarla gönül bağı kurarım. Özlü sözleri gereksiz kitaplara gereksiz boktan şeylere ihtiyaç duymam. Çünkü gönül bağı herşeyden önce gelir. Şaka yapıyorum kitap okurum hemde çok sadece dandik kitapları okumam. Zaten ilk sayfasında anlarım bir kitabın nasıl olduğunu 🙂 Ben bir Networker’dım, Lider’dim ama şuan değilim. Şuan ekibimdeki insanlara sadece yardım etmeyi düşünen bir savaşçıyım. Kariyere göre lider olmam. Ekibimdeki para kazandırdığım insanlara oranla lider olurum. Bu sözü iyi düşün dostum Lider olmakla Çam lideri olmak arasındaki fark işte burada. İnsanlar robot değil onlarla gönül bağı kur. Sürekli iş için arama hal hatır sor. Onlar seni sevsinki sana kazandırdıkları paraları helal etsinler. Vermeden alamazsın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here