Günümüzde ekonomi evrildikçe, insanların tüketim ve üretim psikolojiside aynı şekilde değişmekte. Buna bağlı olarak değişen bütün temel taşlar, insanlara gelir elde etme yolları bulmaya, daha fazla nasıl para kazanırım sorusuna yanıt aramaya itiyor. Helbiz ise yazdığımız açıklamanın ekstra gelir elde etme kısmıyla alakalı. Nedir bu Helbiz? Helbiz, otomobil, motor, tekne, uçak, bisiklet ve aklınıza gelen bütün vasıtaları kiralamanıza imkan sağlayacak Ethereum blockzinciri tabanlı bir platform.

Boş duran aracınızı kiralayabilir ek gelir elde edebilirsiniz. Fikir güzel. Helbiz alıcı ve satıcıyı ortak bir platformda buluşturmayı hedefleyen güvenli ve güvenilir, blockchain tabanlı bir uygulama. Blockchain’in Helbiz için faydasını ise şöyle tanımlayabiliriz; Blockchain, araç sahiplerinin araçlarından para kazanmak ve verilerinin takibi, akışı için gerekli işlem maliyetini ve güven maliyetini düşürecek potansiyele sahip. (Güven maliyeti nedir diye sorarsanız ekonomi çerçevesinde anlamanız için şu cümle yeterli olur eğer siz bir şirkete veya kişiye güveniyorsanız, sözleşmeler, avukatlar vs için ek maliyetler anlamsız olur.) Blockchain ve Helbiz arasında ki ilişkiyi böyle tanımlayabiliriz.

Merkezi platformlar ve merkezi olmayan Helbiz platformunun karşılaştırmasını ve avantajlarına kısaca bakacak olursak;

 

Merkezi platformlarda geleneksel kağıt işleri, şartlar, ödeme metodları, rezervasyonlar, yüksek masraflar, şirketlerin fiyatların üstüne koydukları kar oranları. Saatler süren onay süreleri, vakit alan işlemler.

Önceden gün ve saat belirlenerek yapılan ayarlanmalar.Helbizde ise anında akıllı kontratlara işlenen sözleşmeler, onaylar, işlemler. Düşük masraflar ve fiyatlar.Hızlı onay ve işlem süreci. Gün, saat belirtmeden anında kullanabilme imkanı.

Helbiz Mobility System ise projenin merkezi olmayan uygulaması. Ethereum zinciri üzerinde kurulmuş, Helbiz Coin tarafından desteklenen bir platform. Bu platform alıcı ve satıcıyı basit ve kullanımı kolay bir arayüz ile birbirine bağlıyor.

Ayrıca Helbiz ilgili hizmetler vs araç kiralama işiyle doğrudan ilgili şirketler içinde veri paylaşımı yapılmasına olanak sağlayacak bir platform.

Yani hem aracı kullanırken hemde kiraya verirken ayrıca bir ödüllendirme sisteminin içinde olacaksınız. Helbiz Coini sisteme iyice adapte etmek için bu sisteme entegre ettikleri hizmetler olacak, bunlar;

-BTC ve ETH gibi kripto paraları Helbiz Coine çevirmek için bir dönüştürücü.

-Tokenları saklayabilmeniz için bir cüzdan.

-Araç sahiplerinin paylaşım yapmasına izin veren akıllı sözleşmeler.

-Veri tedarikçileri için akıllı sözleşme şablonları

Helbiz nasıl çalışıyor?

Araç sahipleri üye olup araçlarını kaydettiklerinde uygulamanın araca erişim sağlayabilmesi için bir sistemi araçlarına kuruyorlar. Bu sistem uygulama üzerinden araca ulaşım sağlamasına ve bir takım bilgilere olanak sağlıyor (GPRS, uzaktan kumada vs).

Kiralamak isteyen ise üye olup hesabını onaylatmak zorunda. Ardından kiralamak isteyen kişi çevresinde ki araçları görebilecek ya da kendi belirlediği özellikteli araçları uygulama üzerinden aratıp aracını seçecek ve araç sahibine istek gönderecek.

İsteği alan araç sahibi, kiralamak isteyenin tüm bilgilerini görecek ve onaylayacak. Sonraki adımda ise kiralamak isteyen gerekli tüm şartları, kuralları, kiralama bilgilerini, süresini vs onaylayacak ve bir araç sigorta satın alarak tüm bu işlemleri akıllı sözleşmeler ile blokzincirine kaydedecek. Bu işlemden sonra ekrana aracın kilidini açacak olan dijital anahtar gelecek ve aracı açıp binerek seyahatinizi gerçekleştirecekiniz. Ödeme ise aracın kullanımı bitince otomatik olarak araç sahibinin hesabına aktarılacak.

Takım:

Roadmap;

Token dağılımı;

Total Supply: 1 milyar

Circ Supply: 454 milyon

Market Cap: $8.000.000

ICO’da $38.646.000 toplanmış.

1 HBZ = 0.14 USD Güncel fiyat: 0.017 usd. ICO fiyatının baya altında.

Soft Cap: 5000 ETH

Hard Cap: 62.500 ETH

Marketler: Coinhub, Idex, Hitbtc, Exmo, Mercatox

Zayıf Yanları: Takım zayıf. Whitepaper zayıf. Hedeflerini bölgesel, küresel vs diyerek belirtmemişler. Bu bağlamda token adedi kullanımı nasıl etkileyecek? Ürün henüz ortaya çıkmış değil. Hali hazırda Amerika’da bir şirket sistemin aynısını uyguluyor.

Güçlü Yanları: Proje güzel. Tokenmetrics fena değil. Henüz iyi bir borsada listelenmemiş. Ürün sorunsuz çıkarsa, güzel bir gelişme.

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım bilgilendirici olmuştur. RT ederseniz daha fazla insana ulaşmasını sağlamış ve bana teşekkür etmiş olursunuz. Güç Sizinle Olsun!

Helbiz hakkında vermiş olduğu bilgiler ve faydalı flood paylaşımı için Twitter fenomeni ObiWan’a teşekkür ederiz. Kendisini ve değerli paylaşımlarını takip edebileceğiniz link aşağıda verilmiştir.

https://twitter.com/obiwancoin

@obiwancoin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here