Digital Democracy ve Crowdsourcing nedir?

0
469

Dünyada oylama sistemlerinin artık elektronik ortama kaydığı yadsınamaz bir gerçek fakat burada en önemli nokta güvenilir bir protokol üzerinden bu oylamaları yapıp sağlam sonuçları üretebilmek. Bunun içinde de Blockchain gibi güvenilir ve sağlam şifreleme özelliklerinin olduğu platformları kullanabilmek önemli. Devletler bünyesinde Blockchain tabanlı oylama sistemi kurmak mümkün olabilir fakat bunu özel sektör çok önce davranıp, tüketiciye sunulan bir hizmetin ayrıntılarını, yine tüketicilerin verdiği bir sistem olarak kurgulamış ve buna Crowdsourcing adını koymuş bile.

Lafı çok uzatmayacağım geçenlerde göz attığım FORBES dergisine konu olmuş  Horizon State (HST) adlı bir coin den bahsedeceğim size.Proje Blockchain üzerinde Crowdsourcing oylama yaptırıyor. Coin’in ana amaçlarından biri özel sektörde tüketicilerden geri dönüşleri oylama anketi (poll) oluşturarak sağlamak ve Digital Democracy (Dijital Oylama, Dijital Demokrosi) kavramını dünya üzerinde Blockchain tabanlı sistemlerde kullandırmak.

Proje mantığı ve şuanki değerine bakacak olursak sektörde ileriye dönük güzel bir yatırım olabileceğini düşünüyoruz. Horizon State coin’i Kucoin borsasından temin edebilirsiniz.

Kucoin
https://www.kucoin.com

Horizon State hakkında daha fazla bilgiyi resmi web sayfalarında bulabilirsiniz.

horizonstate.com

Forbes dergisinde HST Coin ile ilgili yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here